Результати дослідження профілів експресії генів показали, що деякі гени можуть відігравати критичну роль у формуванні діабетичної ЕД через старіння і передачу сигналів ангіогенезу. Необхідні додаткові дослідження для розуміння механізму впливу цих генів на ЕД, викликану діабетом.
Еректильна дисфункція (ЕД) - це захворювання, сильно залежить від віку, і недавні епідеміологічні дослідження показують, що приблизно від 5 до 35% чоловіків у віці від 40 до 70 років випробували різні стадії ЕД. Останнім часом зросла увага до цукрового діабету (СД) як до важливої причини ЕД. Приблизно від 50 до 75% чоловіків з діабетом мають ЕД. Ендотелій судин відіграє важливу роль в регуляції кровотоку і ерекції статевого члена. Ендотеліальна дисфункція вважається однією з причин ЕД не тільки через регуляції м'язового тонусу, а й за рахунок координації сигналів від нервових та інших джерел. Попередні дослідження встановили функціональне значення ендотеліальних клітин (ЕК) в тканини кавернозних тіл і продемонстрували їх диференціальне розподіл. Також багато досліджень намагалися ідентифікувати ключові гени, пов'язані з ЕД. Однак пов'язані з ЕД генетичні механізми в кавернозних ендотеліальних клітин при діабетичної ЕД залишаються неясними. Профілі експресії генів при фізіологічних і патологічних станах могли б забезпечити основу для виявлення молекулярних механізмів ЕД і глобальних генетичних змін, викликаних діабетом. Саме тому, вчені провели дослідження, в якому вивчили потенційні гени-мішені, пов'язані з діабетичним станом в кавернозних ендотеліальних клітинах мишей (МСЕС).
Кавернозна тканину миші була вбудована в матричний гель, а пророслі клітини субкультивована для інших досліджень. Щоб імітувати діабетичне стан, кавернозні тіла піддавали дії нормального (NG, 5 ммоль) або високого рівня глюкози (HG, 30 ммоль) протягом 72 годин. Для оцінки профілю експресії генів виконували аналіз секвенований РНК, а для перевірки даних секвенування використовували ОТ-ПЦР. За результатами дослідження ендотеліальні клітини показали освіту добре організованих капилляро-подібних структур і динамічну міграцію при нормальному рівні глюкози, тоді як ці ж показники були значно зменшені при підвищенні рівня глюкози. Аналіз РНК-секвенування показав, що MCEC мають різні профілі генів в умовах NG і HG. Серед значно змінених генів, які були класифіковані за 14 основними категоріями, виявилося, що найбільше змінилися гени, пов'язані зі старінням (9,22%) і ангіогенезом (9,06%). Тринадцять генів з двох категорій показали послідовні зміни при аналізі секвенування РНК, і ці результати були підтверджені за допомогою ЗТ-ПЛР. Сім активуються генів, пов'язаних зі старінням, і шість генів, пов'язаних з придушенням ангіогенезу, були значно змінені при високому рівні глюкози. Пропоновані гени можуть відігравати вирішальну роль в старінні і порушеннях ангіогенезу діабетичної ЕД.
Джерело: G. N. Yin et al., "Gene expression profiling of mouse cavernous endothelial cells for diagnostic targets in diabetes-induced erectile dysfunction," Investig. Clin. Urol., Vol. 62, Aug. 2021, doi: 10.4111 / icu.20200119