Регулярна фізична активність може збільшити кількість, рухливість і морфологію сперматозоїдів, а також поліпшити рівні тестостерону та гіпофізарних гормонів у пацієнтів з цукровим діабетом. Поширеність цукрового діабету (СД) досягає 536 мільйонів чоловік у всьому світі. ЦД 2 типу (ЦД2) становить приблизно 85-95% діагностованих випадків діабету. Міжнародна федерація діабету передбачає, що без профілактичних програм поширеність діабету виросте до 10,9% світового населення до 2045 року (700 мільйонів). Є переконливі докази того, що фізична активність запобігає ризику розвитку ЦД2, полегшує симптоми у пацієнтів з цією патологією і покращує чутливість до інсуліну. Крім того, фізична активність благотворно впливає на якість сперми людей з ожирінням і малорухливим способом життя і здорових людей, а також на функцію яєчок і репродуктивне програмування у потомства.
Однак немає систематичного огляду впливу фізичних вправ на якість сперми і інші пов'язані параметри у пацієнтів з цукровим діабетом. Щоб вивчити роль фізичних вправ на зниженні впливу ЦД2 на фертильність, вчені з Іспанії провели систематичне дослідження. Критеріями включення були: 1) дослідження включало принаймні одну експериментальну групу і одну групу порівняння; 2) вибірка дослідження складалася з людей або тварин з СД; 3) проводилося втручання, засноване на фізичних вправах; 4) в дослідженні повідомлялося про змінних, пов'язаних з якістю насіння. Всього було ідентифіковано 115 статей. Однак, тільки 6 з них відповідали критеріям включення. В результаті систематичний огляд включав вибірку з 260 учасників (180 щурів і 80 осіб). Всім учасникам призначалася фізична активність протягом 6-14 тижнів, 3-6 днів в тиждень. У всіх дослідженнях застосовувалася тренування на витривалість. Результати показали, що фізичні вправи збільшували кількість, рухливість і морфологію сперматозоїдів як у людей, так і у щурів, а також підвищували рівень тестостерону, ЛГ і ФСГ у щурів. Крім того, фізичні вправи знижували відсоток сперматозоїдів з негативним індексом тубулярной диференціації, фрагментацією ДНК, а також зменшували ступінь апоптозу, викликаного діабет у модельних тварин. Таким чином, фізичні вправи можуть зменшити патологічні ефекти діабету на якість сперми і пов'язані з ним параметри, які викликають безпліддя або субфертильна.
Джерело: AM Lavín-Pérez, D. Collado-Mateo, S. Villafaina, and V. Calle-Guisado, "The Role of Exercise to Reduce the Impact of Diabetes in the Seminal Quality: A Systematic Review," Medicina (B. Aires )., vol. 57, no. 2, p. 159, Feb. 2021, doi: 10.3390 / medicina57020159.