Променева терапія показала свою ефективність у запобіганні місцевого рецидиву захворювання при наявності герміногенних пухлин. Органозберігаюча операція - це загальноприйнятий хірургічний метод лікування невеликих новоутворень яєчка (STM). Оскільки більшість STM є доброякісними, непотрібна орхіектомія вважається занадто «дорогою» з гормональної та репродуктивної точок зору.

Органозберігаюча хірургія має безліч переваг з ендокринноъ точки зору в запобіганні гипогонадизма. Повідомляється, що операція по збереженню яєчок можлива і може бути застосована при двосторонніх пухлинах і у пацієнтів з одним яєчком, коли обсяг пухлини не перевищує 30% загального обсягу яєчок, а передопераційні рівні тестостерону знаходяться в межах норми. Щоб оцінити місцевий контроль і ендокринні дані у пацієнтів з монорхізмом, які отримували хірургічне лікування зі збереженням яєчок і ад'ювантну променеву терапію (ПТ) з приводу семиноми, вчені з Італії провели відповідне дослідження.

Було проліковано 11 пацієнтів. У всіх була діагностована герміногенна неоплазия in situ (GCNIS) в навколишній паренхімі. Аналіз був зосереджений на локальному контролі і збереженні рівня тестостерону після променевої терапії. У кожного пацієнта були вивчені вік, вихідні рівні тестостерону та лютеїнізуючого гормону (ЛГ), резидуальний об'єм яєчок, розмір пухлини, а також динаміку рівнів тестостерону і ЛГ з плином часу, щоб виявити будь-який зв'язок з ендокринними порушеннями, що ведуть до необхідності гормональної замісної терапії. За результатами аналізу з'ясувалося, що після середнього періоду спостереження протягом 21 місяця не спостерігалося місцевих або віддалених рецидивів, а гормональна функція зберігалася у 54,5% пацієнтів (6/11). Примітно, що спостерігався зв'язок між вищим вихідним рівнем тестостерону і зниженим ризиком екзогенного заміщення андрогенів, тоді як розмір пухлини був пов'язаний з підвищеним ризиком призначення замісної терапії. Таким чином, променева терапія після операції зі збереженням яєчка ефективна для запобігання місцевого рецидиву захворювання при наявності GCNIS в середньостроковій перспективі. Ця стратегія дозволяє приблизно у половини пацієнтів зберегти адекватну ендокринну функцію. Для підтвердження цих результатів необхідно більше пацієнтів і більш тривале спостереження.

Джерело: B. Avuzzi et al., "Radiotherapy after testis-sparing surgery for seminoma in monorchid patients: safety and efficacy," Tumori J., p. 030089162199242, Feb. 2021, doi: 10.1177 / 0300891621992428.  

Uroweb.ru