Дослідження довело, що вітамін E захищає мембрану і запобігає клітинній дисфункції. Це сприяє зниженню ризику утворення каменів при туберкульозі нирок. Поширеність туберкульозу у всьому світі висока і за останнє сторіччя практично не змінилася.
Патогенез починається з первинної локалізації туберкульозних мікобактерій в кортикальних клубочках, що викликає стрес, який призводить до зміни морфології клітин. При цьому, повідомляється про високу частоту утворення каменів у таких хворих - до 24,3%. Камені можуть бути викликані вторинною інфекцією або специфічної хіміотерапією.
Відома ефективність додавання вітаміну Е для захисту пошкодження мембрани, проте його роль у СКХ, пов'язаної з урогенітальним туберкульозом, і їх взаємозв'язок з екскрецією речовин, які вважаються факторами ризику каменеутворення, недостатньо вивчена. Саме тому, вчені провели дослідження, щоб визначити ефективність вітаміну Е в запобіганні ендогенного або екзогенного пошкодження мембран, а також для оцінки пов'язаних факторів ризику СКХ.
Дослідження складалося з чотирьох груп: 1) група з 30 здорових добровольців; 2) група з 36 пацієнтів з туберкульозом нирок (GuTb) за день до лікування; 3) група з 24 пацієнтами, регулярно брали протитуберкульозні препарати протягом 60 днів; 4) група з 12 пацієнтів, які лікувалися протитуберкульозними препаратами разом з додаванням вітаміну Е (200 мг / день) протягом 60 днів.
Результати показали, що гіперурикозурія і гіперкальціурія спостерігалися у пацієнтів групи 2 і групи 3, поряд з підвищеною екскрецією оксалату і креатиніну, що супроводжується зниженням екскреції інгібіторів литогенеза, таких як цитрат і глікозаміноглікани. Пошкодження нирок було очевидним при збільшенні вивільнення лактатдегідрогенази, лужної фосфатази і гамма-глутамілтрансферази у пацієнтів з туберкульозом нирок. З даного дослідження очевидно, що підвищений рівень оксалату в сечі призводить до пошкодження клітин у пацієнтів з GuTb. Це є передумовою для утримання кристалів, що підтверджується підвищеними ферментами-маркерами в сечі. Антиоксидантна терапія запобігає пошкодженню мембран, тим самим знижуючи ризик утворення каменів. Отже, додавання вітаміну E до раціону робить благотворний вплив на запобігання тенденції до каменеутворення при звичайному режимі прийому протитуберкульозних препаратів.
Srinivasan S. et al. Salubrious effect of vitamin E supplementation on renal stone forming risk factors in urogenital tuberculosis patients // Ren. Fail. Ren Fail, 2004. Vol. 26, № 2. P. 135-140.