Рак передміхурової залози (РПЗ) - це найбільш часто діагностується вид раку у чоловіків і найбільш часта причина смерті від раку. Хірургічне лікування залишається найбільш ефективним варіантом для пацієнтів з симптомами обструкції нижніх сечовивідних шляхів .
Неопластична тканина може не виявлятися при проведенні біопсії під контролем трансректального ультразвуку (ТРУЗД), навіть якщо рівні простатспецифического антигену (ПСА) високі або результати пальцевого ректального дослідження (DRE) позитивні.
Частота випадкового виявлення РПЗ після відкритої аденомектоміі (ВА) і трансуретральної резекції передміхурової залози (ТУРП) коливається від 5 до 41%, що як і раніше є проблемою для лікарів і пацієнтів. Саме тому, вчені вирішили оцінити частоту випадкового виявлення РПЗ після операції на передміхуровій залозі і визначити, чи існує порогове значення ПСА, яке вказує на даний стан. У дослідженні були оцінені дані 317 пацієнтів, які перенесли ТУРП або ВА з попереднім діагнозом ДГПЗ. У всіх пацієнтів були зібрані демографічні дані, передопераційні значення рівня ПСА в сироватці, результати пальцевого ректального дослідження, хірургічний метод, гістопатологічні дані і сума балів Глісона. Залежно від рівня ПСА пацієнтів розділили на 4 групи: 1) ПСА менше 2,5 нг / дл; 2) ПСА дорівнює 2,5-4 нг / дл; 3) ПСА дорівнює 4-10 нг / дл; 4) ПСА більше 10 нг / дл.
Результати показали, що середній вік пацієнтів становив 69 років, а середнє значення ПСА становило 3,24 нг / дл. У 21 пацієнта (6,6%) результати DRE були на користь злоякісного новоутворення, проте біопсія показала ДГПЗ. Також, ТУРП була виконана 281 (88,6%) пацієнту, а 36 пацієнтам (11,4%) - відкрита простатектомія. РПЗ був виявлений у 21 (6,6%) пацієнта. ПСА був статистично вище у пацієнтів, які перенесли ВА, в порівнянні з пацієнтами, що перенесли ТУРП: 5,9 в порівнянні з 2,8 нг / дл. Частота випадкового РПЗ серед чотирьох груп ПСА була аналогічною. Крім того, не було різниці між частотою випадкового РПЗ у пацієнтів молодше і старше 70 років. Таким чином, частота випадкового виявлення РПЗ значно вище у пацієнтів, які перенесли операцію з приводу ДГПЗ, яка була діагностована клінічно або за допомогою стандартної біопсії пункції ПЗ під контролем ТРУЗД. Випадковий РПЗ як і раніше залишається важливою клінічною проблемою.
Вчені вважають, що визначення нових параметрів, які можуть передбачити його виявлення, і широке використання нових методів біопсії може знизити частоту випадкового раку передміхурової залози.
S. Tonyali, C. Ceylan, E. Aglamis, S. Dogan, S. Tastemur, and M. Karaaslan, "Is there a PSA cut-off value indicating incidental prostate cancer in patients undergoing surgery for benign prostatic hyperplasia ?, "Arch. Ital. di Urol. e Androl., vol. 93, no. 1, pp. 31-34, Mar. 2021, doi: 10.4081 / aiua.2021.1.31.