Вимірювання сироваткового дигидротестостерону може вказувати на гіпогонадизм у біохімічно еугонадних чоловіків. До такого висновку прийшли вчені, провівши ретроспективне дослідження.
Лікування чоловічого гіпогонадизму було однією з найбільш суперечливих тем в ендокринології протягом останніх кількох років. Ознаки та симптоми, пов'язані з гіпогонадизмом, в значній мірі різняться є обов'язковими для діагностики разом з біохімічним підтвердженням дефіциту тестостерону (Т). Передбачається, що у деяких пацієнтів з класичними ознаками та симптомами чоловічого гіпогонадизму може мати місце зв'язок між рівнями дигидротестостерона (ДГТ) в межах нормального діапазону, загальних концентрацій сироваткового T з цими специфічними скаргами. Щоб оцінити зв'язок між клінічними симптомами у андрологічних амбулаторних пацієнтів і рівнями статевих стероїдів, вчені провели ретроспективне поперечне когортне дослідження. Опитувальник МІЕФ-5 і шкала симптомів старіння чоловіків (AMS) були заповнені 635 і 574 чоловіками, відповідно, не мають проблем зі здоров'ям через ліки і скарг, пов'язаних з гіпогонадизмом.
Результати дослідження показали, що загальний / вільний сироватковий тестостерон, а також дигідротестостерон були пов'язані з оцінками за шкалами МІЕФ-5 і AMS в загальній популяції. Крім того, було виявлено, що концентрації ДГТ у пацієнтів з нормальним рівнем тестостерону (n = 416, загальний тестостерон більше 12 нмоль / л) є значущими прогностичними факторами балів за шкалою AMS. Підвищення рівня ДГТ в сироватці на 0,1 нмоль / л було пов'язано з 4,67% зниженням ймовірності погіршення симптомів. У чоловіків з біохімічним гипогонадизмом (загальний T менше 12 нмоль / л) тільки загальний і вільний тестостерон були пов'язані з результатами AMS.
Однак для балів за шкалою МІЕФ-5 цей зв'язок не була виявлена. Також, щодо співвідношень з концентрацією гормонів спостерігалося непрямий вплив віку та індексу маси тіла. Згідно з результатами, після виключення біохімічного гипогонадизма ДГТ може бути корисним доповненням до ендокринної оцінці пацієнтів, що скаржаться на симптоми, традиційно пов'язані з дефіцитом андрогенів. Ці результати вносять вклад в спостереження, згідно з якими інгібітори 5-альфа-редуктази можуть порушувати чоловічу статеву функцію навіть в межах нормального діапазону тестостерону.
A. Sansone et al., "Serum concentrations of dihydrotestosterone are associated with symptoms of hypogonadism in biochemically eugonadal men," J. Endocrinol. Invest., Apr. 2021, doi: 10.1007 / s40618-021-01561-0.