Усунення уретрального катетера при уретерореноскопічній літотрипсії не призводить до ускладнень
 
З метою профілактики затримки сечі та для відходження резидуального каміння після проведення контактної уретерореноскопічної літотрипсії прийнято залишати уретральний катетер. У дослідженні вчені довели, що усунення уретрального катетера у випадках уретерореноскопічної літотрипсії не є недоліком.
Вчені досліджували дані 164 не катетеризованих пацієнтів (експериментальна група) та 656 катетеризованих пацієнтів (контрольна група) з камінням у нирках або сечоводах. Критеріями включення були: оперативне втручання, вік пацієнтів від 18 до 75 років, відсутність дизурії та передопераційної фебрильної інфекції сечовивідних шляхів через конкременти.
 
Дослідники оцінювали анамнез пацієнта, характеристики каменів, периопераційні фактори та післяопераційні результати. В експериментальній групі порівняно з контрольною групою частка жінок була значно нижчою (24,4% проти 37,2%; P = 0,01), а відсоток випадків множинного каміння був значно вищим (34,9% проти 19,2%; P<0,001). Між групами не було жодних суттєвих відмінностей в анамнезі пацієнтів чи характеристиці каміння. Відсоток випадків короткочасної передопераційної установки стенту (72,0% проти 33,0%; P = 0,009) та негативних випадків передопераційного посіву сечі (58,0% проти 23,0%; P<0,001) був значно вищим в експериментальній групі, ніж у контрольній.
У групах дослідники не виявили відмінностей у частоті інших периопераційних факторів. Достовірної різниці у частоті повного видалення каміння між групами не було (P = 0,339), при цьому повторна катетеризація була виконана лише у одного пацієнта.
Випадки затримки сечі були відсутні. Частота післяопераційної фебрильної інфекції сечовивідних шляхів була значно нижчою (P = 0,024) в експериментальній (5,7%), ніж у контрольній (9,0%) групі.
Післяопераційна катетеризація уретри може не проводитись у випадках уретерореноскопічної літотрипсії низького ризику. Для більш детального вивчення цього питання потрібні додаткові дослідження.
 
Джерело: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/